Fakty, o których należy wiedzieć.
Karol Wojtyła
Jeden z najwybitniejszych Polaków, Jan Paweł II – Papież Polak, którego pontyfikat silnie przemówił nie tylko do katolików, ale także do wyznawców innych religii oraz przedstawicieli opinii publicznej na całym świecie.
Patron rodziny
Papież nauczał, że cyt.: „Miłość jest tylko wtedy prawdziwa, gdy jest odpowiedzialna, a odpowiedzialność ponosi się zarówno przed drugim człowiekiem, jak i przed Bogiem. Wyjątkowym rodzajem miłości jest związek kobiety i mężczyzny. „Podczas swoich pielgrzymek Ojciec Św. spotykał się z rodzinami na wszystkich kontynentach. Założył Radę do spraw Rodziny i Akademię Życia.
Papież Pielgrzym
Jako Ojciec Św. Jan Paweł II odbył pielgrzymki do 132 krajów i około 900 miejscowości. Polskę odwiedził 8 razy. Podróże poza Włochami zajęły mu 588 dni, a w czasie spotkań z wiernymi wygłosił 2400 przemówień.
Jeszcze jako Kardynał Wojtyła, był wielkim orędownikiem Bożego Miłosierdzia. A jako Jan Paweł II w 1993 r. beatyfikował, a w 2000 r. kanonizował siostrę Faustynę Kowalską, której P. Jezus objawił przesłanie o swoim Miłosierdziu. Nieustannie prosił Boga o „miłosierdzie dla nas i całego świata”. Pontyfikat Jana Pawła był rekordowy pod względem kanonizacji i beatyfikacji. Papież kanonizował 482 błogosławionych i beatyfikował 1338 Sług Bożych. W tym gronie znalazło się szereg Polaków: 9 świętych i 154 błogosławionych.
Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, a także tysięcy listów, w których poruszał ważne i aktualne kwestie.
Jan Paweł II był „Przyjacielem i Wychowawcą młodzieży”
Do końca ziemskiego życia czuł szczególną więź emocjonalną z młodymi. Młodzi przychodzili do Papieża wtedy, gdy słuchał ich i radził w codziennych problemach. Przychodzili nadal także wtedy, gdy trudnym językiem mówił o ich ludzkiej kondycji, o odpowiedzialnej miłości, o ich godności; uczył ich rozmowy z Chrystusem na wzór bogatego młodzieńca oraz rozmawiał z nimi tak, jak rozmawiał Chrystus. Mimo coraz słabszego zdrowia nie szczędził sił, aby spotkać się z tymi, których określał mianem „nadziei Kościoła i przyszłości świata”. Młodzież odwdzięczyła się za to Ojcu Świętemu, przychodząc pod okna Pałacu apostolskiego, gdy odchodził do Domu Ojca. Kochał młodzież i stawiał jej wymagania, mobilizując w ten sposób do rozwoju w kierunku świętości. Do młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze w 1983 roku mówił: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Szczególnie dobitnie zabrzmiało jednak przesłanie papieskie na Westerplatte w 1987 roku: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić”. Doskonałym przykładem może być beatyfikowana przez Papieża w 1987 roku Karolina Kózkówna. Jej przykład uczy dziś młodych ludzi zwłaszcza entuzjazmu poznawania wiedzy, otwartości na drugiego człowieka, dojrzałości religijnej i życia w czystości.
„SANTO SUBITO’’
Cuda, jakich doświadczono po Jego śmierci, przyczyniły się do szybkiej kanonizacji Jana Pawła II. „Santo Subito” – „natychmiast święty”, stało się rzeczywistością. Na uroczystości kanonizacyjne przybyło 24 prezydentów, 93 delegacje państwowe, a także wiele europejskich królewskich delegacji, 150 kardynałów, ponad 1000 biskupów i 6000 księży. Centralnym punktem na Placu św. Piotra był ołtarz przystrojony 30 tysiącami róż sprowadzonych z Ekwadoru oraz zawieszone na fasadzie Bazyliki św. Piotra portrety Jana Pawła II i Jana X XIII.
Subito Santo,
Niezwykły człowiek
Co poznał cnotę, podłość i miłość.
Subito Santo,
W Chrystusa słowie,
Miłość odnalazł i umieranie.
Oddany Maryi Janie Pawle święty, wstawiaj się za nami, naszą miejscowością i Ojczyzną.
Opracowanie: Irena Góra