Trwa ogólnopolski projekt Polska Cyfrowa Równych Szans. Jest to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Jako członek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze postanowiłem zostać „Latarnikiem”.
Cel jest jeden – przeciwdziałać „e-wykluczeniu” osób dorosłych poprzez naukę obsługi komputera i użytkowania Internetu.
Latarnik to wolontariusz. Zostaje się nim z własnych chęci, po przejściu świetnie przygotowanego szkolenia. Takie właśnie dwudniowe szkolenie odbyłem w miniony weekend w poddobczyckim Sierakowie w przepięknym dworze.
Grupa kilkunastu obcych z początku osób, przerodziła się w zgrany zespół, mający na celu chęć realizacji tego projektu i rozpowszechnianie go w swoim lokalnym środowisku.
Uczyliśmy się przez doświadczenie. Każdy, bez wyjątku, był zaangażowany. Nasza kontraktowa zasada 100/100 (czyt.: każdy daje z siebie, swoje 100% energii) została w pełni zrealizowana.
Teraz przed Latarnikami ciężka praca. By móc zacząć rekrutować do szkoleń osoby 50+ musimy mieć zaplecze. Czy to udostępnione sale komputerowe, czy to „przenośny zestaw Latarnika” – czyli kilka zestawów laptopów, by móc podjechać do każdej miejscowości i tam przeprowadzić szkolenie. Wszytko opiera się na działalności non-profit, zatem liczymy na pomoc innych osób.
Wiemy, że pomocna w realizacji tego projektu powinna być gmina. Sam liczę na pomoc instytucji samorządowych.
Kiedy pierwsze szkolenia dla osób 50+? Chciałbym zacząć od naszej miejscowości. Myślę, że uda się ruszyć na jesieni tego roku.
Więcej o Programie pod adresem: http://latarnik.mwi.pl/
Pozdrawiam grupę z Sierakowa!
Rafał Góra