15 sierpnia Kościół Katolicki obchodzi wielką uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane też dawniej świętem Zaśnięcia Bogurodzicy – bardziej swojsko świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele jest obchodzone od V wieku.
Prawdopodobnie w końcu X wieku znany był zwyczaj święcenia ziół polnych i łąkowych oraz owoców z sadów i lasów, wywodzący się z wczesnochrześcijańskiej legendy o tym, jak Apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam Jej ciała, a jedynie same zioła i kwiaty.
Na tę pamiątkę po dzień dzisiejszy niesione są do kościoła zioła, kwiaty, zboża i owoce, a dzieje się to w myśl starego powiedzenia: „Każdy kwiatek w ten dzień woła: weź mnie z sobą do kościoła”.
W tym dniu zapełniają się kościoły wiernymi, którzy przynoszą barwne wiązanki, mniejsze lub większe, ale zawsze strojne i wonne. Każdego roku podczas uroczystej Mszy Św. odbywa się wyjątkowe misterium, w którym ważną rolę odgrywają wspaniałe dzieła natury uformowane przez dzieci, młodzież i starszych, wyjątkowej urody wiązanki.
Tegoroczny wieniec żniwny wykonali mieszkańcy ulic Miodowej i Załętowni.
Dziś także przypada 97. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cześć i chwała bohaterom!
[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/103627628666552327036/albumid/6454438467193431217?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]