Upamiętnienie bohaterów, poległych mieszkańców Bucza, a także pamięć o księdzu Ignacym Piwowarskim to główny cel obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej miejscowości.
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze wraz z Parafią MB Nieustającej Pomocy w Buczu przygotowali wspaniałą patriotyczną uroczystość pod nazwą <<„Ojczyzna moja – to ta ziemia droga” – Bucze świętuje stulecie odzyskania niepodległości Polski>> wpisującą się w ogólnopolskie obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości pod patronatem Prezydenta RP.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta akademia w kościele parafialnym, gdzie dzieci szkolne oraz dorośli przedstawili historię odzyskania niepodległości przy animacji multimedialnej wraz ze śpiewem pieśni patriotycznych. Przed uroczystością rozdano wydane na tą okazję śpiewniki i wstążki biało-czerwone.
Następnie rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Ks. Ignacego Piwowarskiego. W procesji Ks. Proboszcz Ryszard Pluta wniósł relikwie św. Maksymiliana Kolbe, które na stałe zostaną w naszej Parafii.
Eucharystię koncelebrował ks. Tadeusz Skura wraz z ks. Proboszczem Ryszardem Plutą.
W homilii ks. Proboszcz opowiedział historię odzyskania niepodległości, o bohaterach polskiego państwa, nawiązując przede wszystkim do postaci naszego ks. Ignacego Piwowarskiego.
W oprawie liturgicznej uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia.
W południe rozbrzmiały dzwony na cześć Niepodległej.
Następnie uroczystości przeniosły się pod plac z obeliskiem. Tam odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, wpisując się w ogólnopolską akcję. Zgromadzone dzieci otrzymały białe i czerwone balony.
Prezes Stowarzyszenia Stanisław Góra przywitał księży, rodzinę księdza Ignacego, dzięki której inicjatywa nazwania placu imieniem ks. Ignacego, mogła się ziścić; oraz zaproszonych gości, mieszkańców i sympatyków Bucza. Podziękował za przybycie sztandaru szkolnego.
Przypomniał, że polegli mieszkańcy wsi walczyli najpierw za tę małą kropkę na mapie, której na imię Bucze, za swoje domy, żony, dzieci, pola, za ojcowiznę włączoną w wielką Ojczyznę – Polskę. Zaznaczył również, że postawienie tablicy z nazwiskami poległych- to było marzeniem naszego wielkiego patrioty, Ks. Ignacego Piwowarskiego, które dzisiaj spełniamy.
Dzisiaj, chcemy w ten wyjątkowy czas, w sposób szczególny wspomnieć z imienia i nazwiska mieszkańców Bucza, którzy walczyli na frontach I i II wojny światowej.
Wykonaliśmy tablicę z nazwiskami naszych rodaków, aby pamięć o nich trwała jak najdłużej. Powiedzmy, że nie ma w Buczu rodziny, w której nazwisko przodka nie znalazło się na tej tablicy.
Odczytane zostały nazwiska poległych mieszkańców z I i II wojny światowej.
Prezes odczytał Uchwałę Rady Miejskiej nadającej imię Skwer KS. Ignacego.
Laudację na cześć naszego Ks. Rodaka inaugurującą otwarcie skweru odczytał Piotr Wyczesany:
(…) A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym co służą ojczyźnie.
Wątpić nie potrzeba, że co im zazdrość ujmie.
Bóg nagradzać będzie, a cnota kiedykolwiek miejsce swe osiądzie.Słowami z 12. księgi Jana Kochanowskiego – Ojca Poezji Polskiej, mam zaszczyt wyrazić wdzięczność i podziękowanie naszemu wielkiemu Rodakowi – ks. Ignacemu Piwowarskiemu, wieloletniemu i zasłużonemu kapłanowi diecezji tarnowskiej, dla którego słowa: Ojczyzna i Patriotyzm od zawsze stanowiły wartości najwyższe!
Jego niezłomna postawa wobec minionego ustroju, zasadnicze i konserwatywne poglądy, a także wyznawane zasady moralne – zgodne z nauką Kościoła, w dużym stopniu przyczyniły się, że dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Dzisiejszy świat potrzebuje takich ludzi, którzy będą autentycznymi Patriotami, o których można mówić i stawiać Ich za wzór młodym pokoleniom. Dzisiejszy świat potrzebuje ludzi, dla których partykularne interesy polityczne, tytuły, zaszczyty, pochwały nie znaczą
NIC – w porównaniu z tym, co mogą lub mogli zrobić bezinteresownie dla Ojczyzny. Takim człowiekiem był ks. Ignacy Piwowarski, który całe swoje życie pozostał skromnym robotnikiem Winnicy Pańskiej a u schyłku swojego życia pełnił posługę w swojej rodzinnej parafii Bucze.
Niech nadanie nazwy „SKWER KS. IGNACEGO PIWOWARSKIEGO” będzie hołdem wdzięczności jaki nasza miejscowość pragnie wyrazić Temu Wielkiemu Kapłanowi. Dzieje się to w chwili szczególnej, kiedy obchodzimy 100 -ną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz przeżywamy 1-szą rocznicę Jego śmierci.
Niech postawa Ks. Ignacego będzie inspiracją do dalszej pracy dla dobra Ojczyzny i naszej miejscowości.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.
Po tym Ks. Dziekan Prałat Władysław Pasiut podziękował Stowarzyszeniu i mieszkańcom Bucza za tak wspaniałą inicjatywę i takie wyjątkowe uczczenie polskiej niepodległości.
Poświęcił także skwer, tablice oraz obelisk. Odmówił modlitwę w intencji poległych i ks. Ignacego Piwowarskiego.
Bucze uczciło Niepodległość poprzez swoisty „Akcent Niepodległości” – wypuszczono gołębie, a później zgromadzeni wypuścili białe i czerwone balony.
Po oficjalnych uroczystościach miała miejsce biesiada patriotyczna. Organizatorzy przygotowali pyszny bigos, a w międzyczasie śpiewano pieśni patriotyczne.
Jak podkreślili Księża, pogodę „załatwił” ks. Ignacy – coś w tym musi być!
Stowarzyszenie w ramach projektu: <<„Ojczyzna moja – to ta ziemia droga” – Bucze świętuje stulecie odzyskania niepodległości Polski>> udekorowało kapliczki i figury flagami narodowymi, podświetliło barwami narodowymi krzyż na Skwerku oraz ścianę kościoła parafialnego.
Fot.: Magdalena Skórnóg
Fot.: Krystyna Wyczesany
Relacja w Tarnowskim Gościu Niedzielnym <link>
Piękna, patriotyczna uroczystość! Szkoda, że w sąsiednich wsiach nie było chętnych na zorganizowanie podobnych wydarzeń, pomimo że te miejscowości mają po kilku radnych i innych wysoko postawionych urzędników. To pokazuje, że oddolne ruchy społeczne mieszkańców są w stanie dużo zdziałać, czasem nawet więcej niż ludzie, od których wymaga się działania. Wystarczy tylko chcieć!