Gabriela Wręga ze Szkoły Podstawowej w Porębie Spytkowskiej oraz Emilia Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku to tegoroczne Mistrzynie Ortografii – zwyciężczynie dwudziestej edycji konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Buczu.
Jubileuszowy, XX Gminny Konkurs „Mistrz Ortografii” odbył się po raz pierwszy w siedzibie tarnowskiej Akademii Nauk Stosowanych. Jest to efekt umowy o współpracy, zawartej kilka lat temu pomiędzy dyrektorem SP Bucze Michałem Fudalą i doktor Małgorzatą Kołpą, rektorem uczelni obchodzącej w tym roku 25-lecie istnienia. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, rektor ANS oraz Małopolski Kurator Oświaty.
W tym roku o miano mistrza ortografii rywalizowało 48 uczennic i uczniów reprezentujących 11 szkół działających w gminie Brzesko. Po raz pierwszy w historii do udziału w konkursie dopuszczono przedstawicieli szkół spoza naszej gminy – Szkoły Podstawowej z Cichawki (gmina Łapanów, powiat bocheński) oraz Szkoły Podstawowej z Poręby Radlnej (gmina Tarnów, powiat tarnowski). Stało się to nieprzypadkowo – patronem obu placówek jest ksiądz Jan Twardowski, a właśnie biografia i twórczość tego kapłana i poety były tematem konkursowego dyktanda.
Rywalizująca w młodszej kategorii (klasy V-VI) Gabriela Wręga wyprzedziła swoją szkolną koleżankę, Aleksandrę Stelmach. Obie uczennice do konkursu przygotowywała Agnieszka Zgraja. Trzecie miejsce zajął Antoni Kuciel ze Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach (opiekun: Dorota Węglarz). Sukces Gabrieli i Aleksandry zdaje się być potwierdzeniem, że Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej ortograficznymi orłami stoi. Wszak jeszcze nie ucichły echa po wspaniałym osiągnięciu uczęszczającego do trzeciej klasy Dominika Kożucha, laureata I nagrody w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym „Kaktus”.
W starszej kategorii (klasy VII-VIII) najlepszy wynik uzyskała Emilia Płachta, której opiekunką jest Magdalena Zachara. Drugie miejsce zajął Jan Szczepanek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku (opiekun: Agnieszka Dzieńska), a trzecie Gabriela Polek ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu (opiekun: Paulina Pyrek).
Najlepszymi reprezentantami Szkoły Podstawowej w Buczu okazali się: w młodszej kategorii Eryk Glonek (opiekun: Dagmara Madej), a w starszej kategorii Julia Klimek (opiekun: Monika Bujak). W pracach komisji oceniającej konkursowe prace uczestniczyło 32 studentów Wydziału Humanistycznego (filologia polska) ANS w Tarnowie.
Goście honorowi konkursu
JM Rektor – dr Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni
Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki – dr Małgorzata Martowicz, prof. Uczelni
Dziekan Wydziału Humanistycznego – dr Joanna Graca, prof. Uczelni
Kierownik Katedry Filologii Polskiej – dr hab. Małgorzata Pachowicz, prof. Uczelni
Kierownik Katedry Administracji – dr hab. Anna Pachowicz, prof. Uczelni
Przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty – wizytator Teresa Sowa
Dyrektor PCE w Brzesku – Tomasz Gurgul
Metodyk j. polskiego PCE w Brzesku – Iwona Krzysztof
Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha
Dyrektor WEKiS Urszula Białka
Organizatorzy konkursu
Michał Fudala – dyrektor szkoły
Monika Bujak, Dagmara Madej – koordynatorzy konkursu
Agata Basaraba – dyrektor szkoły w Buczu do 2017 roku, współinicjatorka konkursu.
Sponsorzy XX Konkursu „Mistrz Ortografii 2023”
Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Gmina Brzesko, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Agencja Reklamy Sowa, Inversja Sylwetki Brzesko, Kino Planeta Brzesko, BOSIR Brzesko, 36 minut Brzesko, Xtreme Fitness Brzesko, Dietetyk kliniczny Klaudia Urbańska, Hotel i Restauracja August Brzesko, Restauracja Nasz Młyn Sufczyn, BHP Center w Krakowie, Industria Polska oddz.w Krakowie, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Buczu.